Oprogramowanie do zarządzania szkoleniami: Nieoczekiwane rozwiązanie problemów BHP

Udostępnij:

Niezależnie od tego, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki w tworzeniu ogólnofirmowego systemu zarządzania ochroną środowiska (SZŚ), czy też z powodzeniem wdrożyłeś już kilka programów zrównoważonego rozwoju, przyszłe sukcesy zależą od jednego istotnego zasobu przedsiębiorstwa: zaangażowania pracowników.

Posiadanie szczegółowej polityki ochrony środowiska jest fantastyczne, ale może ona coś osiągnąć tylko wtedy, jeśli pracownicy faktycznie będą się do niej stosować. A ponieważ kwestie środowiskowe często nie mieszczą się w ramach typowych obowiązków zawodowych, nie zawsze są na pierwszym miejscu.

Dlatego właśnie programy zrównoważonego rozwoju, takie jak certyfikacja ISO 14001, często wymagają powołania mistrza środowiskowego - kogoś, kto ma zaraźliwy entuzjazm dla zarządzania środowiskiem i potrafi wskazać, w jaki sposób każda osoba w firmie może się do tego przyczynić.

Wszystko zależy od świadomości pracowników.

Ale nie wystarczy polegać tylko na sile mistrza środowiskowego, aby utrzymać zrównoważony rozwój jako priorytet. Firmy odnoszące największe sukcesy zawsze uwzględniają szkolenia z zakresu ochrony środowiska jako istotny element planowania zrównoważonego rozwoju.

Znajdź i usuń przeszkody związane z przestrzeganiem przepisów

Szkolenie jest ważną częścią każdego programu zrównoważonego rozwoju i codziennych obowiązków związanych z ochroną środowiska. Kiedy wprowadzasz nowy plan zrównoważonego rozwoju, nawet tak prosty jak zmniejszenie ilości odpadów w pomieszczeniach pracowniczych, musisz zapewnić podstawowe szkolenia dla osób, których ten plan dotyczy, a także rozpocząć kampanię uświadamiającą (może to być zarówno kilka plakatów, jak i zakrojony na szeroką skalę program uznawania i nagradzania pracowników).

Słabe szkolenie może być również odpowiedzialne za niektóre z problemów związanych ze zgodnością środowiskową, których doświadczasz.

Na przykład, byliśmy świadkami, jak firmy doświadczyły znacznego zmniejszenia emisji do powietrza tylko dzięki zapewnieniu pracownikom warsztatów kursów odświeżających na temat właściwych standardowych procedur operacyjnych w kabinach lakierniczych.

Niezależnie od tego, czy masz doświadczonych pracowników, czy jest ktoś nowy, kto nakłada farby, dane dowodzą, że wydajność pracowników poprawia się po sesji szkoleniowej.

Ale może być trudno wiedzieć, kiedy brak szkolenia, lub przestarzałe szkolenia, jest w sercu problemów zgodności z przepisami ochrony środowiska, chyba że są prawidłowo śledzić swoje szkolenia środowiskowe. Dlatego właśnie śledzenie szkoleń ma zasadnicze znaczenie dla Twojego sukcesu.

Zadaj sobie pytanie:

  1. Czy wiesz, kiedy ostatni raz szkoliłeś swoich pracowników na temat właściwego sposobu postępowania z określonym materiałem?
  2. Czy jest jakiś szczególny obszar zgodności, z którym masz problemy?
  3. Czy może istnieć związek między tymi dwoma obszarami?

Jeśli wydaje Ci się, że robisz wszystko zgodnie z przepisami, a mimo to przekraczasz limity, zazwyczaj sprowadza się to do jednej z dwóch rzeczy: wadliwego sprzętu lub kogoś, kto nie przestrzega właściwej procedury.

Rozważ to: szkolenia i kursy odświeżające są corocznym przeglądem zasobów ludzkich.

Szkolenie to zasób - śledź go!

Faktem jest, że zarządzanie środowiskowe wymaga ścisłego pomiaru i monitorowania wszystkich aspektów środowiskowych. Prawdopodobnie posiadasz już wiele plików dokumentacji środowiskowej, w których wyszczególniona jest każda emisja z najdrobniejszymi szczegółami. Ale czy w ten sam sposób traktujesz swoje szkolenia środowiskowe?

Śledzenie szkoleń jest równie ważne: najlepszym sposobem na utrzymanie szkoleń środowiskowych na właściwym poziomie jest dokładne udokumentowanie, kiedy zostały one przeprowadzone i którzy pracownicy otrzymali szkolenie środowiskowe. Jest to miejsce, w którym zespół kadrowy i zespół ds. ochrony zdrowia i bezpieczeństwa łączą swoje siły.

Jeżeli twój dział kadr korzysta już z jakiegoś oprogramowania do śledzenia szkoleń pracowniczych, być może nadszedł czas, aby zintegrować je z systemem zarządzania środowiskowego. Uczyń szkolenie z zakresu ochrony środowiska częścią podstawowego szkolenia pracowników i utwórz dedykowaną bazę danych wykorzystywaną do śledzenia szkoleń.

Alternatywnie, niektóre firmy czują się bardziej komfortowo pozwalając każdemu odrębnemu działowi kierować własnymi szkoleniami. W takim przypadku prowadzenie i śledzenie szkoleń środowiskowych może należeć do obowiązków kierownika ds. zdrowia i bezpieczeństwa.

Dobry system oprogramowania do zarządzania środowiskiem powinien mieć możliwość śledzenia nie tylko emisji do powietrza lub odpadów niebezpiecznych, ale również powinien być wykorzystywany jako narzędzie do śledzenia szkoleń środowiskowych. Jeżeli twój zespół EH&S nie jest przyzwyczajony do zarządzania programami szkoleniowymi, oprogramowanie do zarządzania szkoleniami może stać się twoim nowym ulubionym narzędziem.

(Image credit: U.S. Navy Seabee Museum)