Płacenie kar za zgodność z przepisami EHS: Kupowanie czasu, czy zwykły zły interes?

Udostępnij:

W obliczu zmieniających się wymagań dotyczących zgodności (takich jak stale zmieniające się wskaźniki emisji i rodzaje pozwoleń) oraz nowych technologii, za którymi trzeba nadążyć (nowe wymagania dotyczące raportowania elektronicznego, nowe rodzaje technologii kontroli), terminowe wykonywanie zadań związanych z zarządzaniem zgodnością może stanowić największe wyzwanie dla działu BHP.

Jest to presja odczuwana przez wszystkich w Twojej firmie, w tym przez kierownictwo, kierowników obiektów i pracowników pięter.

Kto nie czuł presji zbliżającego się terminu i nie pomyślał sobie "jak źle by było, gdybym skończył tylko trochę za późno?". Czy ufasz swojemu zespołowi, że oprze się tej pokusie?

Jeśli chodzi o raportowanie zgodności środowiskowej, tego typu myślenie może być bardzo kosztowne, bardzo szybko.

Nie jest niczym niezwykłym, że niektóre firmy rutynowo odkładają na później obowiązkowe raporty lub fałszują dane "tylko na razie", aby móc je później poprawić. A niektórzy dyrektorzy są gotowi zapłacić grzywnę EPA, jeśli oznacza to trochę dodatkowego czasu dla ich firmy, aby wypełnić raport, zainstalować wymaganą technologię kontroli lub napisać plan reagowania kryzysowego. Uważają, że jest to niewielka cena za poczucie kontroli.

Ale to po prostu nie ma żadnego sensu biznesowego. Z punktu widzenia wyniku finansowego, nawet niewielkie kary będą się kumulować i wywoływać negatywny wpływ na zyski i wartość marki. Kary za spóźnione raportowanie mogą kosztować Cię tysiące dolarów dziennie.

Jeśli myślisz, że pochłanianie opóźnień w raportowaniu lub drobnych kar za niezgodność z przepisami jest częścią Twojej mądrej strategii biznesowej, mamy dla Ciebie listę powodów, dla których powinieneś to ponownie rozważyć:

Twoja marka i reputacja zostaną zniszczone

Nawet pojedyncze małe naruszenie lub spóźniony raport jest uznawany za historię niezgodności. Oznacza to, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że w przyszłym roku zostaniesz poddany surowej kontroli i ukarany. Pomyśl o przyjmowaniu niewielkich kar za naruszenia jak o nieściągalnych długach - w dłuższej perspektywie kosztuje to więcej niż myślisz.

Jeśli masz nadwątlone relacje z organami regulacyjnymi (a pozwalanie, aby drobne rzeczy prześlizgiwały się przez pęknięcia jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na osiągnięcie tego), zamieni to Twoje następne 1-5 lat audytów środowiskowych i ocen w prawdziwy koszmar. Zaufanie będzie mniejsze, więc będą oni naprawdę grzebać w twoich aktach i szukać coraz więcej naruszeń. To jak posiadanie złego kredytu na domiar złego długu - idealna burza dla katastrofy finansowej. Dyrektorzy odpowiedzialni za utrzymanie wartości marki i tworzenie wartości dla inwestorów szybko przekonają się, że przeoczenie małego uchybienia w zakresie zgodności może spowodować trwałe szkody dla marki i wartości akcji. Jeśli jesteś menedżerem ds. EHS, oznacza to, że więcej czasu Twoich pracowników zostanie pochłonięte przez zwiększoną ilość prac przygotowawczych do audytu, co będzie Cię więcej kosztować.

Grzywny nie mogą być zaplanowane ani zarządzane

Jeśli planujesz pochłonąć koszty kary za niezgodność lub spóźnione raportowanie, aby zyskać więcej czasu dla swojej firmy (często zdarza się to w przypadku raportów TRI), prawie niemożliwe jest określenie, jak wysoka będzie kara lub jaki będzie jej wpływ.

Czy wiesz, że:

  • Incydent z Deepwater Horizon kosztował odpowiedzialne firmy 3,7 miliarda dolarów w postaci kar restytucyjnych.
  • W 2013 roku EPA zebrała ponad 4,5 miliarda dolarów w połączonych grzywnach od osób naruszających przepisy poprzez wyroki karne i ponad 1,1 miliarda dolarów w karach cywilnych.
  • Walmart zapłacił w zeszłym roku 80 milionów dolarów za niewłaściwe obchodzenie się z pestycydami i odpadami niebezpiecznymi.

Nawet jeśli Twoja firma nie działa na taką skalę jak niektóre z wielkich nazwisk wymienionych powyżej, możesz być narażony na niespodziewanie ogromne kary za coś, co można uznać za niewielkie naruszenie.

Planowanie budżetu na nieprzewidywalne grzywny jest złą strategią biznesową. Liczenie się z tym, że zapłacisz za grzywny jest trochę jak kręcenie kołem ruletki i hazard z Twoim budżetem - czy będzie to mała grzywna czy ogromna? Nawet jeśli możesz sobie na nią pozwolić teraz, to czy stać Cię na następną?

Twoje zyski są zbyt ważne, aby je zaprzepaścić. Wielu menedżerów trzyma się mocno swoich wyników, ale potem podejmuje ogromne ryzyko w swoich działach EHS. Kluczem jest wprowadzenie odpowiednich systemów, tak aby Twój zespół nie musiał się martwić o skracanie czasu w ostatniej chwili i spóźnione raporty.

Utknąłeś, grając na zwłokę

Nie myśl o płaceniu kar za spóźnione raporty jak o "kupowaniu czasu", ale jak o "pożyczaniu czasu" od ważniejszych zadań. Wszystko, co osiągnąłeś, to przesunięcie kolejnego terminu i kolejnego... co oznacza, że kolejne zadanie związane z zarządzaniem zgodnością jest obarczone zwiększonym ryzykiem spóźnienia.

Co ważniejsze, zabiera to niewielką ilość czasu, jaką Twój dział BHP ma na projekty zrównoważonego rozwoju generujące zyski oraz na zapobieganie wypadkom. Cały czas, który pozwalasz swojemu działowi EHS pożyczyć zmniejsza ich zdolność do utrzymania płynności i efektywności kosztowej operacji.

Biorąc ten dodatkowy dzień z harmonogramu BHP, możesz narazić na szwank wprowadzanie danych chemicznych i popełnianie błędów. Możesz nie zdążyć zareagować na wyciek lub wypadek w miejscu pracy. A to staje się kolejną przeszkodą na drodze do sukcesu przy następnym raporcie... to może stać się niekończącym się cyklem.

Nie będziesz liderem w dziedzinie ochrony środowiska

Bycie w czołówce firm stosujących praktyki zrównoważonego rozwoju i dbających o środowisko jest jednym z najpotężniejszych narzędzi, jakimi dysponuje firma, aby zwiększyć swoją wartość rynkową i pozostać konkurencyjnym. Zły bilans zgodności oznacza, że będziesz miał mniejszą atrakcyjność rynkową, a inne firmy lub potencjalni klienci mogą Cię pominąć na rzecz podobnej firmy z bardziej ekologiczną historią.

Obecnie istnieje ogromny nacisk, zwłaszcza w produkcji, na wdrożenie zrównoważonych praktyk łańcucha dostaw, a to zdecydowanie obejmuje eliminację dostawców, którzy mają złą reputację środowiskową.

Jeśli czujesz presję związaną z terminowym sporządzaniem raportów, pomyśl o tych wszystkich wspaniałych powodach, dla których warto robić to dobrze, za pierwszym razem i na czas.

Kredyt na zdjęcie: quinnanya