Przydomowy basen - wypocznij i zadbaj o zdrowie
Koszyk: (pusty) REALIZUJ ZAMÓWIENIE

Promocje

Najwyższa jakość!

Niskie ceny!

Nasza szeroka gama produktów i systemów do prania, które spełniają najsurowsze normy wraz z naszym działem technicznym spełniają zespół idealny.

Co miesiąc nowe promocje!

Gwarancja zadowolenia lub zwrot kosztów!

Produkty zagranicznej firmy!

Państwa satysfakcja naszym priorytetem!

Profesjonalna obsługa!

Przydomowy basen - Wypocznij i zadbaj o zdrowie

Przydomowy basen - Wypocznij i zadbaj o zdrowie

Basen przydomowy wciąż jest synonimem luksusu. Choć to nęcący pomysł, warto rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, zanim podejmie się decyzję o budowie tego rodzaju obiektu. Basen zewnętrzny – marzenie wielu Polaków – ze względu na warunki klimatyczne służy tylko przez niewielką część roku. Basen kryty, wymagający bardzo precyzyjnego projektu, dostępny jest przez cały rok. I jeszcze jedno: zarówno otwarty basen przydomowy jak i basen umiejscowiony wewnątrz domostwa wymagają utrzymywania w idealnej czystości, co wiąże się z regularnymi zakupami chemii basenowej.

Jak wybudować basen?

Budowę przydomowego basenu najlepiej zaplanować równolegle z budową samego domu oraz innych budynków towarzyszących. Wtedy wszystkie wykopy prowadzone będą symultanicznie i nie zajdzie potrzeba dezorganizacji, a często wręcz dewastacji, zagospodarowanego już ogrodu. Choć intuicyjnie wybieramy pod budowę basenu najbardziej nasłonecznione miejsce, zawsze trzeba upewnić się, że powstanie obiektu nie spowoduje zawilgocenia pozostałych budynków na posesji i nie wpłynie na zawilgocenie działki/działek sąsiadów.

Projekt basenu powierzyć należy fachowcom, podobnie jak wybór materiałów na nieckę basenową oraz wykonanie. Budowa basenu większego niż 30m2 wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. W przypadku obiektu mniejszego taki dokument nie jest wymagany, należy jednak zgłosić budowę w starostwie. Basen w ogrodzie to ingerencja w grunt: ważne jest, aby w wybranym przez nas miejscu poziom wód gruntowych nie był zbyt wysoki, bo może się to skończyć jego osuwaniem pod niecką basenu.

Dobór materiałów do wykonania niecki zależy zwykle od naszych możliwości finansowych. Najtrwalsze i najbardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych są niecki betonowe lub marmurowe. Jeśli projekt basenu opiewa na model ekologiczny, wybrać można nieckę drewnianą – bez problemu znajdziemy preparaty do impregnacji. Najtańsze i najpopularniejsze są niecki poliestrowe: łatwo utrzymać je w czystości i są odporne na pęknięcia.

O czym pamiętać budując basen?

budowa basenuBudowa wiąże się także z koniecznością zamontowania odpowiedniego oprzyrządowania basenu. Nowoczesne urządzenia techniki basenowej umożliwiają utrzymanie wody w przydomowym basenie w idealnym stanie. Najważniejsze są oczywiście filtry, dzięki którym zanieczyszczenia nie tylko organiczne (włosy, liście) zostaną usunięte. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych należą filtry piaskowe (piasek kwarcowy). Filtrowanie wody konieczne jest zarówno ze względów estetycznych jak i higienicznych.

Filtry basenowe odsączają wodę z nieczystości, ale równie ważne jest utrzymanie prawidłowego PH wody (7,0- 7,4), ponieważ wtedy wszystkie podejmowane zabiegi dezynfekcyjne i higieniczne przebiegają w optymalnych warunkach. Zbyt wysokie PH grozi m.in. pogorszeniem efektywności dezynfekcji i odglaniania; zbyt niskie – korozją elementów metalowych albo erozją płytek basenowych. Z kolei chlorowanie wody działa bakteriobójczo oraz wspomaga filtrowanie mechaniczne.

W warunkach polskich trzeba także brać pod uwagę konieczność ogrzewania wody – samo nasłonecznienie nie wystarczy. Najczęściej spotykamy ogrzewanie elektryczne, ale coraz popularniejsze staje się montowania paneli słonecznych – ich koszt jest wyższy w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym. Infrastruktura basenowa obejmować też może zadaszenie, oświetlenie oraz schodki, drabinki i natryski.

Jaki basen wybrać?

Jeśli nie chcemy być uzależnieni od pogody i chcemy korzystać z basenu przez cały rok, warto rozważyć budowę basenu krytego. Pierwsza możliwość to zaprojektowanie basenu w piwnicach domu, druga – w osobnym skrzydle domostwa bezpośrednio doń przylegającym (jak np. ogród zimowy), trzecia – basen zewnętrzny zorganizowany w osobnym budynku/pawilonie. Koszt każdej inwestycji jest inny, inne są tez wymogi techniczne.

Basen pod dachem czyli w pomieszczeniu zamkniętym wymaga perfekcyjnego projektu. Jeśli basen umiejscowiony jest w budynku mieszkalnym, konieczne jest wykonanie prac budowlanych bez najmniejszych błędów technologicznych. W przeciwnym wypadku grozi nam zawilgocenie domu. Basen wewnętrzny wymaga też idealnie działającej klimatyzacji. Izolacja, klimatyzacja oraz system grzewczy decydują o tym, że basen kryty służy nam zgodnie z przeznaczeniem przez cały rok.

Basen wewnętrzny w domu

basen wewnątrz domuBasen w domu to wielkie udogodnienie, ale też masa obowiązków związanych z jego konserwacją i utrzymaniem pomieszczenia basenowego w dobrym stanie. Projektując basen wewnętrzny nie można zapomnieć o wygospodarowaniu osobnego pomieszczenia na pompę, filtr i centralną klimatyzację. Ważne, by to pomieszczenie techniczne (zwane też podbaseniem) bezpośrednio przylegało do niecki basenowej.

Równie ważne jak instalacja niezbędnych urządzeń jest takie zaprojektowanie pawilonu basenowego, żeby łatwo go było utrzymać w czystości. Istotne jest np. sąsiedztwo innych pomieszczeń – garaż czy warsztat umiejscowione we wspólnym korytarzu mogą powodować rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń i dyskomfort związany z poczuciem, że strefa fitness sąsiaduje ze strefą brudu.

Basen w ogrodzie

Basen w ogrodziePopularniejszym rozwiązaniem wciąż pozostaje basen w ogrodzie. Amatorami tego rodzaju rozwiązania są nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale także posiadacze domów letniskowych. Lato bez basenu wydaje się tracić na atrakcyjności. Baseny dmuchane albo rozporowe to wprawdzie minimalne koszty, ale też nieporównywalnie mniejsza przyjemność użytkowania; brak możliwości pływania; konieczność częstych wymian.

Basen ogrodowy to, obok grillowiska, miejsce integrujące latem rodzinę i znajomych. Własny basen nie wymaga zakupu biletów ani karnetów – można z niego korzystać bez ograniczeń, jakie związane są z użytkowaniem basenów publicznych. Dobrze oczyszczana i filtrowana woda bez glonów sprawia, że basen na świeżym powietrzu staje się ulubionym miejscem domowników.

Jeśli obok chemii basenowej sięgniemy też po specjalny odkurzacz dna, basen w ogrodzie będzie naprawdę idealnie zadbany. Szczególnie dbać należy o odglanianie, bowiem glony stają się pożywką dla bakterii i grzybów. Regularne czyszczony basen nie niesie ryzyka podrażnień skóry ani oczu.

Który basen jest lepszy?

Zarówno basen odkryty usytuowany we wspaniale nasłonecznionym miejscu działki jak i basen kryty mają swoje wady i zalety. Wydaje się, że o wyborze decydować powinien nasz tryb życia. Budowa basenu wewnętrznego to zobowiązanie do utrzymywania go – wraz z całym pomieszczeniem – w idealnym stanie technicznym przez cały rok. O ile basen odkryty można oczyścić, zakonserwować i „uśpić” na zimowe miesiące, o tyle basen w pomieszczeniu wymaga utrzymywania w nieustannej gotowości bojowej.

Jeśli pływanie i zabawy w wodzie to nasza pasja, warto mimo wszystko rozważyć budowę domu z pawilonem basenowym. Jeżeli zaś zamierzamy korzystać z pływalni wyłącznie w sezonie letnim (zwykle podczas wakacji) najodpowiedniejszy wydaje się basen ogrodowy. Basen – element całej infrastruktury ogrodowej – stanie się na letnie miesiące centrum życia towarzyskiego.

Jak czyścić basen? - środki do mycia - czyszczenia basenu

Jak czyścić basenJak już wspominaliśmy, odpowiednio dobrany filtr oczyści wodę w basenie z organicznych i nieorganicznych śmieci. Jednak sam filtr to za mało: część zanieczyszczeń jest mikroskopijna i wymaga wyrugowania ich innymi metodami. Podstawą dbałości o stan wody jest jej właściwe PH. Wtedy i chlorowanie, i odkamienianie, i odglanianie przebiega prawidłowo przynosząc pożądane efekty. Czyszczenie basenu powinno więc składać się z kilku etapów uzupełniających się wzajemnie czynności.

Po zastosowaniu środka podnoszącego/obniżającego PH wody przystępujemy do jej dezynfekcji chlorem albo aktywnym tlenem. Pozbywamy się w ten sposób bakterii, grzybów i części glonów. Nie wszystkie bytujące w wodzie mikroorganizmy są szkodliwe dla zdrowia – część odpowiedzialna jest wyłącznie za powstawanie na niecce basenowej nieprzyjemnego śliskiego filmu. Na koniec warto zastosować algicydy – preparaty przeciw algom oraz flokulanty - doskonałe do oddzielania cząstek zawiesin w środowisku wodnym.

Czyszczenie basenu nie jest łatwe ani przyjemne, ale jest konieczne jeśli basen ma być źródłem przyjemności a nie miejscem, w którym łatwo złapać chorobę skóry albo nabawić się podrażnienia oczu. Regularne czyszczenie basenu to także gwarancja dłuższej żywotności niecki basenowej oraz całej infrastruktury.

Dbaj o wodę w basenie

Bez względu na rodzaj basenu dbanie o wodę – jej PH oraz czystość – należy do stałych obowiązków posiadacza tego rodzaju obiektu. Woda powinna być regularnie filtrowana, odkamieniana, odglaniana i chlorowana. Płyny czyszczące oraz tabletki czyszczące warto kupować w większych ekonomicznych opakowaniach, żeby nie dopuścić do przestojów w czynnościach higienizacyjnych spowodowanych brakiem konkretnego preparatu.

Równie ważna jest dbałość o nieckę basenu oraz jego otoczenie. Niektóre glony, grzyby czy bakterie nie są wprawdzie szkodliwe dla skóry i błon śluzowych, ale powodują powstawanie brzydko pachnących oraz fatalnie wyglądających osadów, które zniechęcają do korzystania z basenu. Utrzymywanie w czystości niecki basenu jest więc tak samo ważne jak uzdatnianie wody.

Urządzenia techniki basenowej

dozownik środków chemicznychSpośród wszystkich urządzeń techniki basenowej kluczowy jest filtr wody. Dobra pompa basenowa z filtrem piaskowym potrafi oczyścić wodę z wszelkich większych zanieczyszczeń jak włosy czy liście. Oczyszczona woda wraca do basenu. Oczywiście fakt, że zniknęły śmieci widoczne gołym okiem nie oznacza jeszcze, że woda jest idealnie czysta na poziomie mikrobiologicznym. Konieczne jest więc zastosowanie chemii basenowej.

Chcąc ustalić poziom PH wody przed przystąpieniem do kolejnych etapów czyszczenia, warto sięgnąć po fotometr. Pojemnik na tabletki chlorowe wraz z dozownikiem środków chlorowych z membraną znacznie usprawniają odkażanie wody, bez którego nie ma ona szans na uzyskanie składu optymalnego dla naszej skóry. Wreszcie pora na kolejne odczynniki chemiczne (algicydy, odkamieniacze) gwarantujące prawidłową pracę basenu i utrzymanie go w czystości.

Urządzenia techniki basenowej ulegają coraz większej automatyzacji, co nie zwalnia jednak osoby odpowiedzialnej za czystość i porządek od dbałości o uzupełnianie chemii basenowej w dozownikach. Mechanizacja znacznie ułatwia utrzymanie wody w basenie oraz całej infrastruktury w nienagannym stanie, ale wciąż jeszcze nie wręczy człowieka.

Basen przydomowy - ile to kosztuje?

koszt budowy basenuNa koszt budowy basenu ogrodowego składają się:

  • Przygotowanie wykopu pod nieckę basenową – często przed wbiciem łopaty potrzebne będą dodatkowe ekspertyzy, np. dotyczące wód gruntowych albo jakości podłoża

  • Zakup niecki basenowej (od 20000 w górę)

  • Zakup urządzeń techniki basenowej

  • Cena oświetlenia i ewentualnego zadaszenia

  • Koszt ogrzewania

  • Zakup preparatów odkażających i czyszczących

  • Zakup elementów infrastruktury okołobasenowej (schodki, zjeżdżalnia)

Fachowcy są zdania, że całościowy koszt budowy basenu ogrodowego to co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych, przy czym sama budowa to ok. 60% procent kosztów inwestycji. Reszta to koszt utrzymania.

W przypadku budowy basenu zamkniętego (w domu lub pawilonie basenowym) należy doliczyć koszt dostosowania samego budynku, w tym zaaranżowania pomieszczenia technicznego; opracowania i wykonania klimatyzacji. Koszt takiej inwestycji może przekroczyć sto tysięcy złotych, dlatego znawcy podkreślają, że najlepiej planować dom z basenem od razu - w ten sposób można uniknąć wielu problemów i oszczędzić nawet do 20% kosztów inwestycji.

Czy warto budować basen?

Jeśli regularnie korzystamy z basenu i sporty wodne są naszą pasją, zawsze warto rozważyć budowę basenu ogrodowego albo basenu krytego na terenie własnej posesji. Dobre zaplanowanie inwestycji pomoże uniknąć obniżenia poziomu bezpieczeństwa pozostałych obiektów na terenie działki, jak również nie spowoduje zawilgocenia działek sąsiadów. Decyzja powinna więc zapaść jeszcze zanim ruszą wszelkie prace budowlane.

Najlepszy basen to basen dostosowany zarówno do naszych indywidualnych potrzeb, jak i do warunków terenu, na którym planujemy go wybudować. Należy pamiętać, że kiedy zakończy się etap budowy, wciąż będziemy ponosić koszty utrzymania i eksploatacji basenu – dobrze by było, żeby inwestycja była wykonana perfekcyjnie, a basen ogrodowy albo kryty był dla nas wyłącznie źródłem radości.

facebook