Zakładamy pralnię - o czym należy pamiętać
Koszyk: (pusty) REALIZUJ ZAMÓWIENIE

Promocje

Najwyższa jakość!

Niskie ceny!

Nasza szeroka gama produktów i systemów do prania, które spełniają najsurowsze normy wraz z naszym działem technicznym spełniają zespół idealny.

Co miesiąc nowe promocje!

Gwarancja zadowolenia lub zwrot kosztów!

Produkty zagranicznej firmy!

Państwa satysfakcja naszym priorytetem!

Profesjonalna obsługa!

Zakładamy pralnię - o czym należy pamiętać

Zakładamy pralnię - o czym należy pamiętać

Pralnia chemiczna to dobry pomysł na biznes, który ma szanse przetrwać dłużej niż kilka sezonów. Choć większość naszych codziennych ubrań wrzucamy lekkim gestem do domowej pralki, odzież wyjściowa – garnitury, żakiety, suknie – zimowa oraz wykonana z delikatnych tkanin musi być traktowana inaczej. Pralnia chemiczna to miejsce, w którym można takie ubrania odplamić, odświeżyć i wyczyścić. Pralnia wodna to rozwiązanie dla tych, którzy po prostu nie mają czasu na pranie w domu, choć metki na ich odzieży wyraźnie wskazują, że woda i proszek do prania wystarczą.

Jak otworzyć pralnię

Chcąc otworzyć pralnię chemiczną bądź pralnię wodną trzeba założyć działalność gospodarczą. Przed nami dwie drogi: samodzielne wynajęcie lokalu i wyposażenie pralni albo skorzystanie z systemu franczyzowego. Pierwsza opcja jest kosztowniejsza, druga już na wejściu zakłada wsparcie osób, które taki sam biznes rozkręciły i nauczyły się na nim zarabiać.

Podstawowa sprawa to lokal spełniający stosowne wymagania (rozmiar, podłączenie do sieci energetycznej o dużej mocy, podłączenie do sieci wodociągowej, możliwość zaaranżowania zaplecza sanitarnego) oraz usytuowany w dobrym miejscu – centrum miasta, centrum biznesowym albo handlowym. Warto rozważyć współpracę z innymi usługodawcami, np. hotelami.

Nieocenione wydaje się wsparcie franczyzodawcy, który osobie chętnej do uruchomienia pralni oferuje nie tylko pozyskanie lokalu i pomoc w uzyskaniu niezbędnych zezwoleń, ale także doradztwo w zakresie doboru i konfiguracji maszyn czy niezbędne szkolenia. Uruchomienie sprawnie działającego biznesu staje się wtedy łatwiejsze i mniej stresujące.

Wybieramy wyposażenie pralni

Pralnia chemiczna wymaga znacznie więcej osprzętu niż pralnia wodna. W tej drugiej potrzebna będą pralnice i pralnico-wirówki oraz magle i prasownice. W pralni chemicznej potrzebny jest także agregat do prania chemicznego oraz kabina do odplamiania. Sprzęt ten jest bardzo drogi, jeśli więc rozważamy założenie firmy samodzielnie, warto pomyśleć o zakupie na rynku wtórnym albo zagranicą.

Obok maszyn pralniczych, stołów do prasowania oraz magli właściciel pralni musi się liczyć z koniecznością częstych zakupów środków piorących. Środki piorące i wspomagające dla pralni muszą być najwyższej jakości, żeby powierzona pralni odzież nie uległa zniszczeniu czy odbarwieniu. Muszą one być dostosowane do wszystkich rodzajów tkanin.

Pranie wodne jest bardziej ekologiczne i bezpieczniejsze dla skóry, jednak są plamy i rodzaje materiałów, które prać można wyłącznie na sucho – stąd pralnia chemiczna wydaje się biznesem pewnym oraz mającym spore szanse powodzenia. Dozowanie środków piorących w obu rodzajach pralni musi być maksymalnie precyzyjne, żeby plamy zniknęły, a struktura materiału pozostała nienaruszona.

Jakich środków czystości używać?

Żeby odzież pozostawiana w pralni wróciła do właściciela w idealnym stanie, bez plam i przebarwień, konieczne jest używanie środków czystości dedykowanych poszczególnym rodzajom materiałów oraz plamom różnego pochodzenia. Pranie wodne i chemiczne wymaga zaopatrzenia pralni w płyny i proszki do prania, odplamiacze, wybielacze oraz płyny neutralizujące i zmiękczające.

Wszystkie detergenty muszą spełniać najwyższe standardy jakości. Płyny zmiękczające dodatkowo chronią włókna i ułatwiają prasowanie a także pozostawiają przyjemny zapach. Jeśli oddana do pralni odzież pachnie wyjątkowo nieprzyjemnie, stosuje się płyny neutralizujące i dopiero potem zmiękczająco-aromatyzujące.

Wybieramy detergenty do pralni

W sprawnie funkcjonującej pralni chemicznej albo wodnej powinny znaleźć się zarówno detergenty w proszku jak i detergenty w płynie. Nowoczesne proszki piorące doskonale rozpuszczają się także w zimniej wodzie, dlatego są równie wydaje u skuteczne jak żele i płyny. Obok chemii piorącej konieczne jest zainwestowanie w skuteczne odplamiacze w płynie lub paście.

Im więcej zleceń przyjmuje pralnia, tym ekonomiczniej zaopatrywać się w detergenty w dużych opakowaniach. Detergenty dla pralni sprzedawane są w wielolitrowych lub wielokilogramowych pojemnikach, dzięki czemu mogą być tańsze. Duże opakowania to także możliwość darmowej dostawy oraz łatwiejsze planowanie zakupów w perspektywie czasu.

Wybielacze w płynie czy w proszku - Jak nie zniszczyć tkanin

Jednym z najtrudniejszych zabiegów podczas prania odzieży jest wybielanie i odplamianie. W obu przypadkach istnieje ryzyko uszkodzenia tkaniny. Wybielacze w płynie oraz wybielacze w proszku, zwłaszcza te na bazie chloru, potrafią radzić sobie z uporczywymi zażółceniami oraz zszarzeniami. To efekt, którego nie da się porównać z praniem w wysokich nawet temperaturach w domowych warunkach.

Profesjonalne odplamiacze oraz skuteczne odplamiacze są w stanie uratować nawet najbardziej zabrudzone tkaniny. Ich zastosowania wymagają hotelowa bielizna pościelowa, obrusy używane w restauracjach albo podczas eventów czy białe koszule kelnerów. Gdyby nie chroniące tkaniny detergenty, byłyby to tekstylia jednorazowego użytku.

Czym zmyć uporczywe plamy?

Im bardziej uporczywe plamy, tym większa konieczność użycia silnych odplamiaczy. Silnych dla plam – łagodnych dla tkanin. Środki odplamiające dobiera się w zależności od rodzaju zabrudzenia (plamy po winie wymagają innego traktowania niż tłuste zabrudzenia) bacząc przy tym, by likwidacji plamy nie towarzyszyło odbarwienie bądź uszkodzenie tkaniny.

Odplamiacze w płynie działają szybko i delikatnie. Dodatkowo mają właściwości odtłuszczające. Pasta odplamiająca sprawdza się w trudnodostępnych miejscach (mankiety, załamania kołnierzyka) oraz w wypadku silnych i trudno usuwalnych plam. Z zastarzałymi plamami radzą sobie wyłącznie profesjonalne odplamiacze w płynie lub w paście – domowe sposoby oraz środki ogólnego stosowania nie są w stanie usunąć zaplamień do końca.

Kiedy stosować płyny zmiękczające?

Uprane, wybielone i odplamione tkaniny są czyste ale nie zawsze ładnie pachną. Aby uwydatnić ich świeżość pralnie chemiczne i wodne stosują płyny neutralizujące oraz płyny zmiękczające. Pierwsze rugują przykre zapachy, drugie przyjemnie aromatyzują, zmiękczają włókna oraz chronią je; ułatwiają prasowanie.

Skuteczne płyny zmiękczające stosowane wraz profesjonalnymi detergentami piorącymi chronią tkaniny na tyle dobrze, że zabrudzenie wnikają płyciej niż zwykle a plamy nie wżerają się w strukturę materii w sposób uniemożliwiający ich usunięcie. Profesjonalne płyny zmiękczające oraz neutralizujące są przyjazne dla tkanin i dla skóry.

Ile to kosztuje?

Planując założenie pralni wodnej lub chemicznej warto sporządzić biznesplan. Na koszt założenia pralni składają się:

  • Koszty związane z założeniem działalności gospodarczej

  • Cena najmu lokalu (kilka tysięcy złotych)

  • Cena dostosowania lokalu do specyficznych potrzeb pralni

  • Koszt wyposażenia pralni w maszyny do prania, odplamiania i prasowania (każde urządzenie to kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy złotych)

  • Cena reklamy – rozpropagowania informacji o działaniu pralni wśród potencjalnych klientów

Wydatki są wyższe, jeśli decydujemy się na samodzielne rozkręcenie biznesu oraz zakup nowych urządzeń. Wsparcie franczyzodawcy może nieco je zmniejszyć, podobnie jak zakup maszyn pralniczych i prasowalniczych z drugiej ręki – np. z likwidowanej pralni albo z zagranicy. Wyliczenie kosztów każdorazowo będzie inne, w zależności o umiejscowienia pralni, jej wyposażenia oraz stosowanych detergentów.

Pralnia - dobry pomysł na własny biznes

Pralnia to bardzo rozsądny pomysł na biznes, nie istnieje bowiem ryzyko, że zapotrzebowanie na usługi pralnicze zniknie. Im większe tempo życia, im więcej oficjalnych okazji biznesowych i towarzyskich, tym częściej potrzebujemy skorzystać z dobrej pralni. Profesjonalna pralnia wodna albo pralnia chemiczna może zyskać rzesze wiernych klientów oraz zagwarantować właścicielowi stały i pewny dochód.

facebook